راه اندازی Disaster Plan از طریق نرم افزار Veeam

جدول سرفصل محتوا راه اندازی Disaster Plan از طریق نرم افزار Veeam

در مقالات قبلی در خصوص معرفی نرم افزار Veeam Backup & Replication و قابلیت های آن صحبت کردیم و شما را از اهمیت بکاپ گیری در سایت پردیس پارس باخبر نمودیم. در مقاله اول و مقاله دوم در خصوص بازگرداندن بکاپ از نرم افزار Veeam به سخن پرداختیم و در مقاله سوم درخصوص روشهای بکاپ گیری با شما صحبت کردیم. اکنون پا را فراتر میگذاریم و به بحث راه اندازی Disaster Plan می پردازیم. شرکت پردیس پارس طیف گسترده ای از خدمات شبکه را با پشتیبانی شبکه به شما ارائه می‌کند.

قابلیت نرم افزار Veeam Backup & Replication

در نرم افزار Veeam Backup & Replication یک قابلیت بسیار کاربردی وجود دارد و آن، امکان تهیه بکاپ ثانویه از بکاپهای گرفته شده می باشد. به این صورت که ابتدا یک بکاپ اصلی توسط نرم افزار Veeam از سرور مورد نظر شما انجام می شود و سپس می توانید همان بکاپ را در جای دیگری ذخیره نمایید. در این مقاله قصد آموزش این روش بکاپ گیری را داریم.
در ابتدا لازم است بررسی کنیم که چرا نیاز است جدا از بکاپ اصلی، بکاپ جداگانه ای نیز تهیه شود. هدف اصلی تهیه بکاپ، حفاظت از اطلاعات شما در مقابل خرابی های فیزیکی یا مجازی و بلاهای طبیعی یا در اصطلاح فنی همان Disaster می باشد. با این حال، داشتن تنها یک بکاپ برای ما اطمینان خاطر ایجاد نمی کند. اگر Disaster یا فاجعه ای صورت بگیرد ممکن است بکاپ و دیتای اصلی همزمان با هم از دست بروند که در این صورت امکان بازیابی وجود نخواهد داشت.
برای اطمینان خاطر از سلامت و نگهداری اطلاعات در شبکه بهتر است علاوه بر داشتن یک Backup Plan مناسب، یک Disaster Recovery Plan نیز وجود داشته باشد.


طبق مطالبی که در سایت Veeam ارائه شده است موارد زیر می بایست رعایت شود:

1- شما حداقل باید سه نسخه بکاپ داشته باشید. نسخه اصلی بکاپ تهیه شده از سرورها و دو نسخه بکاپ
2- شما حداقل باید دو نوع مختلف مدیا بکاپ گیری داشته باشید. برای مثال یک مدل از هارد دیسک های لوکال و یک مدل به صورت کلاد
3- شما حداقل باید در دو جای مختلف بکاپ نگه دارید. یک نسخه در داخل سایت و یک نسخه در خارج از سایت به صورت کلاد یا در محل دیگر به صورت ریموت
بنابراین شما باید حداقل دو بکاپ و در دو جای مختلف داشته باشید. در این صورت حتی در مواقع Disaster که هم دیتای اصلی و هم بکاپهای لوکال را از دست داده اید امکان بازگردانی دیتا از بکاپ ریموت را خواهید داشت.
جهت انجام موارد فوق، Veeam قابلیت Backup Copy را در نرم افزار خود در نظر گرفته است. Backup Copy به شما اجازه می دهد که چندین نسخه بکاپ را در چند نقطه به صورت همزمان داشته باشید. فرمت Backup Copy کاملا مطابق با Backup اصلی می باشد، لذا هر زمان شما امکان بازیابی دیتا را از هر کدام از آنها خواهید داشت.
Backup Copy یک پروسه Job محور می باشد. یعنی اجرای آن منوط به انجام Backup Job می باشد. Backup Copy به صورت کاملا اتوماتیک انجام می شود و امکان کلیه تنظیمات لازم نظیر تعیین تعداد پوینتهای مورد نیاز و حذف بکاپهای تاریخ گذشته وجود دارد.

disaster_plan

حال برای ایجاد تسک Backup Copy به صورت زیر عمل می کنیم.

disaster_plan

مراحل همانند سایر قسمتهای نرم افزار Veeam بسیار ساده می باشد. از منوی Home قسمت Backup Copy را انتخاب می کنیم. یک نام مناسب برای Backup Copy خود انتخاب می کنیم و در پنجره بعدی نوع From Job را انتخاب می کنیم. در نظر داشته باشید که می توانید گزینه های From Infrastructure و From Backup را نیز انتخاب کنید. آیتم From Job منوط به اتمام تسک بکاپ اصلی می باشد به همین علت پیشنهاد می کنیم که این مورد انتخاب شود.
در مرحله بعدی لیست Job های اصلی نمایش داده می شود که می توانید از میان آنها Job مورد نظر خود را انتخاب کنید و سایر مراحل مربوط به زمان تهیه بکاپ و محل تهیه بکاپ می باشد که بسیار ساده می باشد.
نکته مهم در این مقاله داشتن چند بکاپ سرور داخل سازمان می باشد که علت و نحوه آن در مقاله توضیح داده شد.

تهیه و تنظیم مقاله توسط مهندس سلیمانی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *