مجازی سازی دسکتاپ و فرآیند ساخته شدن آن

جدول سرفصل محتوا مجازی سازی دسکتاپ و فرآیند ساخته شدن آن

مجازی سازی می‌تواند راهکاری بسیار مناسب به منظور حداقل سازی هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری درست در شرایط اقتصادی فعلی باشد، ضمن اینکه شبکه سازمان و یا شرکتمان را می‌توانیم کارآمدتر کنیم. مهندس اشکان پزشکی در هفت مقاله قبلی خود در مورد مفاهیم مجازی سازی دسکتاپ و نیازمندی های نصب و راه اندازی VMware Horizon View که در واقع راه اندازی VDI می‌باشد توضیح دادند. در هشتمین مقاله در مورد فرآیند ایجاد دسکتاپ مجازی و اتفاقاتی که در پشت صحنه رخ می‌دهد، توضیح خواهند داد. تیم فنی پردیس پارس به صورت تخصصی آماده ارائه خدمات در زمینه راه اندازی VDI از طریق راهکاری VMware می‌باشد.
شرکت پردیس پارس آماده ارائه انواع خدمات شبکه، پشتیبانی شبکه، مجازی سازی سرور، مجازی سازی دسکتاپ و مجازی سازی نرم افزار می‌باشد.

Linked Clone چگونه کار می کند؟

وقتی یک کاربر virtual desktop خود را اجرا می‌نماید چندین مرحله پیچیده توسط view composer و view manager انجام می‌شود. طی چه فرآیندی یک دسکتاپ مجازی از نوع linked clone ایجاد می‌شود؟ و چه اتفاقاتی در پشت صحنه رخ می‌دهد؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه متوجه خواهید شد.
وقتی یک کاربر در Horizon view client لاگین می‌نماید و درخواست دسکتاپ می‌دهد، view manager با استفاده از vCenter و view composer یک دسکتاپ مجازی ایجاد میکند.

ساخت و آماده سازی یک دسکتاپ جدید:

مراحل بیان شده در زیر روند ساخت و آماده سازی یک دسکتاپ مجازی می باشد:
برای ورود به دسکتاپ از قبل یک ADAM ساخته شده است. (Active Directory Application Mode (ADAM
1- دسکتاپ مجازی از نوع linked clone توسط view composer ساخته شده است.
2- یک اکانت مربوط به این ماشین مجازی در اکتیو دایکتوری ایجاد می‌گردد.
3- View composer از وجود یک replica دیسک مطمئن شده و اگر موردی را پیدا نکرد خودش اقدام به ساخت replica می‌نماید.
4- یک linked clone که توسط vCenter server API ساخته شده است از view composer فراخوانی می‌شود.
5- اطلاعات مربوط به پیکربندی و پسورد اکانت لوکال این ماشین در Internal Disk ساخته شده و ذخیره می‌گردد.
تا پایان این مرحله شما می‌توانید یک نفس عمیق کشیده و مشتاقانه منتظر مابقی حوادث باشید. در حال حاضر دسکتاپ ماشین مجازی ایجاد شده است و مرحله بعدی Customize کردن آن می‌باشد.

Customizing the Desktop

مراحل Customization:

1. دسکتاپ مجازی برای رفتن به حالت Customization باید روشن باشد.
2. با استفاده از اطلاعاتی که شما در View manager وارد کرده اید دسکتاپ مجازی با استفاده از vCenter سرور ابتدا Customized شده و سپس توسط دستور customievm_task به دامین join می شود.
3. ماشین مجازی که به صورت linked clone ساخته شده است روشن می‌شود.
4. Agent ی که مربوط به view composer است برای اولین بار بر روی دسکتاپ بوت شده و آنرا به دامین join می‌کند که این کار با استفاده از دستور netjoindomain و با استفاده از اطلاعاتی که شما در کنسول view manager وارد کرده اید رخ می‌دهد.
5. دسکتاپ مجازی که به صورت linked clone ساخته شده است sysprep شده و view composer به view agent اعلام می‌نماید که همه‌ی موارد به درستی به پایان رسیده است.
6. دسکتاپ مجازی خاموش شده و یک snapshot از آن تهیه می‌شود.
7. دسکتاپ مجازی در این مرحله آماده جهت بهره بردای می‌باشد.
زمانی که یک دسکتاپ مجازی linked clone روشن می شود agent مربوط به View composer بر روی آن اجرا می‌گردد. یکی از وظایف این agent آن است که اگر تغییری بر روی پسورد ماشین ایجاد شد سریعا بر روی internal disk بروزرسانی شده و ذخیره می‌گردد.
در بسیاری از محیط های enterprise که اکتیو دایرکتوری نقش هویت سنجی را بازی می‌کند پسورد لوکال سیستم‌ها توسط پالسی به‌صورت دوره‌ای تغییر می‌کند اگر view composer agent تغییرات پسورد را شناسایی کند پسورد مربوط به اکانت لوکال را تغییر داده و بر روی دیسک داخلی که توسط Linked clone ساخته شده است اعمال می‌نماید.
این نکته خیلی مهم است که طی عملیات refresh شدن بعد از Customization دسکتاپ مجازی به آخرین snapshot بازگردد. برای مثال Agent می تواند پسورد ماشین را به اولین انتخاب ریست نماید. پروسه ی Linked clone در شکل زیر نمایش داده شده است:

مجازی سازی دسکتاپ


ویژگی‌ها و عملکرد‌های Linked Clone:


Recomposing a Linked Clone

Recompose کردن باعث می‌شود آپدیت‌های OS و اعمال پچ‌های مهم به راحتی انجام شود. توجه داشته باشید که recompose کردن برای آپدیت از یک نسخه‌ی ویندوز به نسخه‌ی دیگر بی‌معنا است. مثلا با recompose کردن شما نمی‌توانید از windows 8.1 به windows 10 آپگرید کنید. همان‌طور که حضور ذهن دارید در recompose کردن تمام دیتاهای کاربران محفوظ می‌ماند و خطری دیتاها را تهدید نمی‌نماید.
وقتی عمل recompose آغاز می‌شود view composer پروسه‌ی ساخت مجدد Linked clone را آغاز می‌نماید. بدین ترتیب یک Operation disk جدیدی ساخته می‌شود که Customized شده و سپس یک snapshot ایجاد می‌گردد.
در پروسه‌ی recompose شدن MAC آدرس کارت شبکه و SID ویندوز حفظ نمی‌شود. بعضی از ابزارها و راه کارهای امنیتی در این پروسه درست کار نمی‌کنند. البته توجه داشته باشید که UUID بدون هیچ‌گونه تغییر باقی می‌ماند.
UUID: یک عدد 128 بیتی و unique می‌باشد که به ابزارهای ذخیره‌سازی داده می‌شود.

فرآیند recompose کردن به شرح زیر می‌باشد:

1. View manager دسکتاپ مجازی شما که به صورت linked clone ساخته شده را به حالت maintenance می‌برد.
2. View manager لینک کلون را فراخوانی کرده تا API آن برای شروع recompose کردن همگام‌سازی شود. view compose مستقیما از ایمیج بیس و snapshot استفاده می‌نماید.
3. اگر یک replica برای این ایمیج (Base Image) و snapshot آن وجود ندارد. View composer در دیتا استور مشخص شده یک replica ایجاد میکند.
4. View composer دیسک OS کنونی را که مورد استفاده linked clone می‌باشد از بین برده و یک OS جدید به replica متصل می‌نماید.
5. بقیه چرخه‌ی recompose شناسایی فاز customization می‌باشد.
دیاگرام زیر وجود پروسه‌ی recompose را کاملا برای شما شرح می‌دهد. قبل از آغاز مراحل، اولین کار آپدیت Golden Image می‌باشد(1) این آپدیت‌ها با پچ‌ها یا برنامه‌های دلخواه شما بر روی VM رخ می‌دهد. با توجه به توضیحاتی که داده شد، snapshot تهیه می‌شود(2) تا یک replica جدید ایجاد شود(3). دیسک OS کنونی کاملا از بین می رود اما دیسک مربوط به دیتاهای کاربران در حین پروسه‌ی recompose به حالت maintenance می‌رود.

مجازی سازی دسکتاپ


Refreshing a linked clone

بوسیله‌ی refresh کردن یک ماشین مجازی که بر اساس linked clone ساخته شده به طور کاملا موثر و کارسازی به حالت اولیه پیاده سازی باز می‌گردید. این پروسه فقط به دیسک سیستم عامل اعمال می‌شود و دیسک‌های دیگر تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند. مثالی که میتوانیم برای refresh کردن بزنیم recompose کردن یک non-persistence دسکتاپ در ساعتی بعد از logoff کردن کاربران باشد.

پروسه انجام Refresh:

1. دسکتاپ مجازی ما به حالت maintenance mode می‌رود.
2. View manager دسکتاپ را به snapshot گرفته شده قبل از customization باز می‌گرداند.
3. دسکتاپ مجازی بالا می‌آید ( بوت می شود)، agent مربوط به View composer شرایط را سنجیده و اگر پسورد نیاز به آپدیت داشت آن‌را بروز رسانی می‌کند.
دلایلی که باعث می‌شود شما به عملیات refresh کردن فکر کنید: اگر OS دیسک linked clone در حال بزرگ شدن باشد؛ همان‌گونه که در مورد آن صحبت کردیم os دیسک میتواند رشدی به اندازه‌ی Image مادر داشته باشد. این بدین معناست که فضای بیشتری مورد نیاز است و عمل refresh کردن مسلما به ما کمک شایانی خواهد کرد. عمل refresh کردن به صورت موثری linked clone را به یک delta دیسک کوچک بین خودش و parent image ریست می‌نماید.
دیاگرام زیر عمل refresh را نشان می‌دهد:

مجازی سازی دسکتاپ

Linked clone ی که در قسمت چپ دیاگرام وجود دارد در حال افزایش سایز می‌باشد. refresh کردن سبب بازگشت به snapshot شده و دسکتاپ مجازی به حالت نرمال باز می‌گردد همان‌گونه که در سمت راست دیاگرام نشان داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *