کاربرد و نحوه ساخت SPF Record

جدول سرفصل محتوا کاربرد و نحوه ساخت SPF Record

SPF Record چیست، چه کابردی دارد و چگونه باید ایجاد شود؟

شرکت پردیس پارس یکی از شرکت های فعال در زمینه ارائه کلیه خدمات شبکه می باشد. علاوه بر ارائه کلیه خدمات ایمیل سرور مربوط به نصب و راه اندازی، کانفیگ ایمیل سرور و پشتیبانی ایمیل سرور در حوزه راه اندازی شبکه های مایکروسافتی، کانفیگ تجهیزات سیسکو، خدمات میکروتیک، نصب و راه اندازی و خدمات فایروال نرم افزاری و سخت افزاری، خدمات راه اندازی مانیتورینگ شبکه، خدمات مجازی سازی سرور، مجازی سازی دسکتاپ، مجازی سازی نرم افزار، راه اندازی VoIP و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری نیز فعال می باشد.

SPF مخفف Sender Policy Framework به معنی چارچوب سیاست فرستنده می باشد. پس از ارسال ایمیل از یک ایمیل سرور و قبل از دریافت ایمیل توسط ایمیل سرور مقصد، سروری در اینترنت با نام Sender ID Framework مسئول بررسی اعتبار سرور ارسال کننده ایمیل می باشد.


برای ارسال ایمیل با یک دامین، لزوماً نیازی به دسترسی به دامین نیست. برای تست این موضوع می توانید در ایمیل سرور خود چند Domain که در مالکیت شما نمی باشد تعریف نمایید و سپس اقدام به ارسال ایمیل نمایید. خواهید دید که ایمیل شما در اکثر مواقع ارسال می شود فقط شاید به صورت اسپم به مقصد برسد.

در نتیجه ساخت صحیح SPF Record یکی از مهمترین مسائل در زمینه جلوگیری از دریافت اسپم می باشد. در این مقاله یاد میگیریم چگونه یک SPF Record بسازیم و پس از ساخت چگونه از آن استفاده کنیم.

SPF Record یکی از انواع رکوردهای DNS Server می باشد که معمولاً با پسوند txt در DNS Server ساخته می شود. اما ساخت SPF Record دارای اصولی می باشد که ما برای اطمینان از صحت ساخت آن می توانیم از طریق سایتهای معتبر در اینترنت نسبت یه ایجاد آن اقدام کنیم. یکی از معروف ترین سایتهای SPF Generator سایت www.spfwizard.net می باشد.

– برای ساخت SPF Record نام دامین مورد نظرمان را در قسمت Your Domain وارد می کنیم.

– فیلد بعدی (Allow servers listed as MX to send email for this domain) برای مشخص سازی این مطلب می باشد که آیا MX Record های ثبت شده در DNS Server اجازه ارسال ایمیل دارند یا خیر. در اکثر مواقع MX Record ها مسئول ارسال ایمیل نیز می باشند، اما شاید در شبکه ای IP مربوط به MX Record صرفاً برای دریافت ایمیل باشد و IP دیگری مسئول ارسال ایمیل باشد، پس بر اساس سیاست داخلی شبکه این گزینه را انتخاب می کنیم.

– فیلد بعدی (Allow current IP address of the domain to send email for this domain) جهت مشخص سازی این مطلب می باشد که آیا A Record های تعریف شده در DNS Server دامین، مجاز به ارسال ایمیل می باشند یا خیر. این مورد نیز کاملاً وابسته به نوع شبکه می باشد، ولی معمولاً A Record ها مربوط به هاستینگ وب سایت ما می باشد و در صورتی که ما ایمیل سرور داخلی داشته باشیم، A Record ها مجاز به ارسال ایمیل نمی باشند.

– فیلد بعدی (Allow any hostname ending in yourdomain.com to send email for this domain:) جهت مشخص سازی این مطلب می باشد که آیا هر رکوردی با پسوند yourdomain.com (برای مثال ftp.yourdomain.com) مجاز به ارسال ایمیل از طریق این دامین می باشد یا خیر، که در اکثر مواقع جواب این فیلد خیر می باشد.

– در فیلد بعدی (IP addresses in CIDR format that deliver or relay mail for this domain:) می توانیم IP آدرس هایی که مجاز به ارسال ایمیل با دامین مورد نظر ما می باشند را تعیین کنیم. این آدرس IP میتواند یک تک IP و یا یک رنج IP باشد.

– در فیلد (Add any other server hostname that may deliver or relay mail for this domain:) می توانیم سایر سرورهایی که مجاز به ارسال ایمیل از طرف دامین اصلی ما می باشند را تعریف کنیم. این قسمت برای زمانی می باشد که شما بخواهید به یک دامین اجازه ارسال از چند سرور مختلف که برای شما می باشد را دهید. برای مثال شما مالک چهار دامین مختلف می باشید که هر کدام به صورت مستقل امکان ارسال ایمیل را با MX Record های خودشان دارند اما میخواهید اگر با MX Record یکی دیگر از دامینهایتان نیز ارسال شد مشکلی پیش نیاید. این موضوع معمولاً به ندرت پیش می آید. در صورت نیاز می توانید NS های سایر دامینهایتان را در این قسمت وارد نمایید.

– فیلد (Any domains that may deliver or relay mail for this domain:) کاملاً مشابه با فیلد بالا می باشد با این تفاوت که در فیلد بالا NS های مجاز را تعریف می کنیم و در این فیلد Domain Name های مجاز را تعریف می کنیم.

– فیلد (How strict should be the servers treating the emails?:) میزان شدت سخت گیری SIDF را تعیین میکند. به این صورت که می توان میزان سخت گیری را به حداکثر رساند (Fail (Not compliant will be rejected)) که در این صورت اگر شرایط تعیین شده شما در SPF رکود Pass نشود ایمیل به مقصد نخواهد رسید و بازگشت میخورد، یا میزان سخت گیری را در حال متوسط (SoftFail (Not compliant will be accpted but marked)) قرار میدهیم که در این صورت ایمیل به مقصد میرسد اما به صورت اسپم به آدرس مقصد می رسد و یا سخت گیری را در حالت حداقل (Neutral (Mails will be probably accepted)) قرار میدهیم که در این صورت، در هر حالت ایمیل به مقصد می رسد. این مورد نیز به سیاست ایمیل سرور شما مربوط می شود اما از لحاظ منطقی بهتر است شرایط را در حداکثر سخت گیری قرار دهیم. 

همانطور که در طی ساخت SPF Record مشاهده نمودید، خروجی نهایی یک خط متن می باشد که بر اساس شرایط شما دانماً در حال تغییر بود. متن نهایی را به صورت یک TXT Record در DNS Server هاست ایجاد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *