تفاوت RAID های مختلف

جدول سرفصل محتوا تفاوت RAID های مختلف

شرکت پردیس پارس فعال در زمینه خدمات شبکه، نصب و راه اندازی ایمیل سرورهای گوناگون، پیاده سازی امنیت شبکه های شما، ایجاد ارتباط بین دفاتر، خدمات فایروال ها، راه اندازی بستر مناسب شبکه، نصب و پیاده سازی و راه اندازی سرورها، راه اندازی انواع سرویس های ویندوزی و …. همراه با کارشناسان خبره تجربه ی جدیدی را برای شما به ارمغان می آورد و تعریف دلچسبی از ارتباطات را برای شما تداعی خواهند کرد.

توضیحات در مورد RAID10 و RAID50 به ساده‌ترین شکل ممکن:

برای درک درست از مفهوم RAID- Redundant Array Of Independent Disk – درحالت‌های 10 و 50 شما قبل از هر چیز باید مفاهیم مرتبط با RAID صفر و پنج را بدانید.

RAID0 یا همان Stripping:

تعداد دو یا چند عدد دیسک و وقتی آنها به یکدیگر متصل می شوند تبدیل به یک دیسک با ظرفیت بالا می شوند. اگر دیسکی خراب شود شما تمام اطلاعات را از دست خواهید داد زیرا تمام دیتا بر روی یک دیسک می باشد.

RAID1 یا همان Mirroring:

تعداد دو عدد دیسک که دیتا به صورت همزمان بر روی هر دو دیسک نوشته می‌شود همانند نوشتن بر روی یک کاغذ به همراه کاربن !! اگر یکی از هارد دیسک‌ها خراب شود شما دیتایی را از دست نخواهید داد.

RAID5 یا همان stripping with Parity:

Strip حجمی از دیسک ها می‌باشد (کمینه 3 عدد دیسک) که یکی از دیسک‌ها بعنوان دیسک چک می‌باشد بنابراین اگر یک دیسک fail شود، RAID Controller توانایی محاسبه اطلاعات از دست رفته را دارد. در این شرایط RAID شما Degraded نامیده می شود زیرا در حال کار بوده و کنترلر به شدت مشغول محاسبه دیتاها می باشد. اگر شما دیسک خراب را با یک دیسک جدید جایگزین نمایید RAID Controller موظف است تمام اطلاعات از دست رفته را مجددا محاسبه کرده و بر روی دیسک جدید بازنویسی نماید. و این مرحله تا زمانی ادامه دارد که شما به حالت نرمال بازگردید.


تفاوت RAID های مختلف | آشنایی با RAID های هارد دیسک ها
RAID10 همانند RAID1 + RAID0:

RAID10 قابلتی می باشد که به سادگی یک دسته از Mirror استریپ هایی است که با یکدیگر باعث می شوند کارایی بسیار سریع و قابل اعتماد ایجاد شود. در این حالت شما توانایی از دست دادن نیمی از دیسک هایتان را دارید. به این دلیل که آنها Mirror می‌باشند.


RAID50 همانند RAID5 + RAID0:

RAID50 امروزه بهترین انتخاب برای سازمان ها و شرکت ها می‌باشد به طوری بیشتر آنها سیستم‌های خود را این RAID پیاده سازی می‌کنند. اختصاص فضای بسیار زیادی از دیسک ( 20 عدد دیسک ) به دو ستون پیکربندی می‌شود و هر مجموعه به 10 دیسک تقسیم می‌شود تا مانند یک RAID5 اجرا شود. این بدین معنی است که شما 20 دیسک موثر داشته که 18 دیسک قابل استفاده می‌باشد. بدلیل وجود دو RAID5 از هر طرف یک دیسک به‌عنوان دیسک Parity درنظر گرفته می‌شود. گراف زیر کوچک‌ترین RAID5 ممکن را نشان می‌دهد که شامل 6 دیسک می‌شود.
تفاوت RAID های مختلف | آشنایی با RAID های هارد دیسک ها
در مورد Hot Spares بیشتر بدانیم :
یک Hot Spares دیسکی است که توسط RAID در حال استفاده نمی‌باشد. اما تنظیمات آن طوری می‌باشد که در حالت انتظار بوده تا اگر دیسکی خراب شد ( Fail داد ) RAID Controller آن دیسک را خاموش می‌کند و دیسک Spare آغاز به کار کرده و اطلاعات miss شده مجددا محاسبه شده و بر روی دیسک سالم قرار می‌گیرد.
برای مثال ممکن است نگاهی به DELL یا برندهای مشابه داشته باشیم. 24 عدد دیسک را به صورت array بر اساس RAID50 تنظیم نموده‌ایم اما فقط معادل 20 دیسک فضای قابل استفاده وجود دارد. از خودتان می پرسید چگونه امکان دارد؟ در RAID5 و RAID50 به همراه hot spare این امکان وجود دارد.
اگر شما RAID5 را پیاده سازی کنید دو دیسک را از دست می دهید. 1 دیسک برای parity و دیسک دیگر برای hot spare
اگر شما از RAID50 استفاده نمایید 4 دیسک را از دست خواهید داد. 2 دیسک برای Parityها و 2 دیسک برای hot spare
انتخاب با شماست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *