مجازی سازی و اصطلاحات کاربردی در VMware Horizon Client

جدول سرفصل محتوا مجازی سازی و اصطلاحات کاربردی در VMware Horizon Client

در ادامه سری مقالات مجازی سازی دسکتاپ که توسط مهندس اشکان پزشکی ارائه گردیده است، قصد داریم در بخش دوازدهم، درباره مفاهیم و اصطلاحات کاربردی در VDI یا به صورت مشخص در مورد VMware Horizon View صحبت کنیم. همانطور که می‌دانید مجازی سازی دسکتاپ یکی از شاخه‌های جدید و بسیار حرفه‌ای در شبکه می‌باشد. تیم فنی پردیس پارس علاوه بر گذراندن دوره‌های آکادمیک مربوطه دارای سابقه اجرا و پشتیبانی مجازی سازی دسکتاپ می‌باشند. از خدمات تیم فنی پردیس پارس می توان به نصب و راه اندازی VDI مبتنی بر VMware Horizon View و پشتیبانی از بستر مجازی سازی دسکتاپ اشاره نمود.

مقدمه ای درباره VMware Horizon View

در مجازی سازی سرور اولین اسمی که به ذهن خطور می کند VMware است. VMware در زمینه راهکارهای مرتبط با VDI هم پیشگام بوده و رهبری بازار را برعهده دارد. راه حل VMware در زمینه VDI با اسم VMware Horizon View شناخته می‌شود. در این تکنولوژی شما به صورت کاملا ملموس سادگی را درک کرده و مدیریت هزاران دسکتاپ را با بالاترین امنیت برعهده دارید.
در این مقاله به صورت کاملا خلاصه و گذرا مروری خواهیم داشت بر اصطلاحات به کار رفته در Horizon View تا با مطالعه این بخش کلمات رایج در مجازی سازی دسکتاپ برای شما مشخص گردد. فراموش نکنید این اصطلاحات پایه و اساس شکل گیری ساختار ذهنی شما در Horizon View را تشکیل می دهد بنابراین سعی کنید در فهم و توجه به کلمات دقت لازم را بعمل آورید.


اجزا تشکیل دهنده VMware VDI Horizon View :

• vCenter Server :

به‌عنوان یک واحد مرکزی برای تمام هاست‌های موجود در یک شبکه عمل می‌نماید. یک vCenter سرور ایجاد کننده یک نقطه مرکزی بوده تا پیکربندی، آماده سازی و مدیریت ماشین های مجازی موجود در سرتاسر دیتاسنتر در آن صورت پذیرد. VMware Horizon View Connection با محیط vSphere از طریق وب سرویس vCenter در ارتباط می‌باشد. وجود vCenter در شبکه برای راه اندازی دسکتاپ‌های مجازی امری ضروری و اجباری می‌باشد.

مجازی سازی دسکتاپ
• View Connection Server:

نرم افزاری که کارکردی شبیه به Broker داشته و برای اتصال کاربرها و اعتبارسنجی آنها با اکتیودایرکتوری و هدایت کردن یوزرها بر اساس درخواست‌شان به دسکتاپ‌های مناسب عمل می‌نماید. این redirect کردن کاربر می‌تواند به سمت یک دسکتاپ مجازی و یا دسکتاپ فیزیکال و یا ترمینال سرور باشد. همچنین یک پرتال تحت وب برای مدیریت بستر VMware VDI ایجاد می‌نماید که تقریبا تمام کارها را ما از طریق همین کنسول انجام می‌دهیم.

مجازی سازی دسکتاپ
• View Replica Server:

این سرور در صورتی deploy می شود تا مواردی ازجمله high availability و load balancing برای view connection server ایجاد نماید. امکان نصب چند سرور از این نوع وجود دارد.

• View Security Server:

به کاربران خارج از سازمان اجازه می‌دهد تا از طریق اینترنت به دسکتاپ‌های تعیین شده در شبکه داخلی دسترسی داشته باشند.server Security بر روی ویندوز سرور نصب می‌گردد و بر روی شبکه DMZ قرار می گیرد.

مجازی سازی دسکتاپ

• View Composer:

در کنار vCenter Server و یا به صورت مجزا نصب می‌شود. ماهیت کار Composer ساخت چندین و چند دسکتاپ مجازی با استفاده از linked-clone از یک ایمیج پایه می‌باشد. این clone بر اساس یک ماشین مجازی parent ساخته می‌شود. View composer به شدت مصرف دیسک برای تخصیص ماشین‌های مجازی را پایین می آورد.

مجازی سازی دسکتاپ
• View Agent:

بر روی تمام ماشین‌های مجازی، سیستم‌های فیزیکی و یا ترمینال سرورها نصب می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد تا توسط View مدیریت شوند. این agent قابلیت‌هایی مثل مانیتورینگ اتصالات، virtual printing، USB Support و … را مهیا می‌نماید.


• VMware View Client:

برنامه ای است که بر روی دسکتاپ یا لپ تاپ کاربر نصب می‌شود و پل ارتباطی بین View Connection سرور و کاربر می‌باشد. به‌عبارتی شما بوسیله‌ی این برنامه به دسکتاپ مجازی خود متصل می‌شوید. View Client قابلیت نصب بر روی پلتفرم‌های لینوکس و مک و ویندوز را دارد.

مجازی سازی دسکتاپ


• View Persona Management:

محافظت از پروفایل کاربران را برعهده دارد. مکانیزم کاری این قابلیت بدین صورت می‌باشد که یک منبع اصلی با نام repository وجود دارد که پروفایل کاربران به صورت داینامیک با این منبع سینک می‌شود توجه داشته باشید که این repository در جایی داخل شبکه وجود دارد که به صورت remote به آن متصل شده و پروفایل ها سینک می‌شود. Persona management در هنگام لاگین کاربر فقط فایل‌هایی که مورد نیاز است مثل user registry را دانلود می‌نماید. وقتی کاربر و یا یک برنامه به فایل‌های دیگری نیاز دارد سریعا این فایل‌ها به داخل پروفایل کاربر منتقل شده و اجرا می‌شود. این الگوریتم عملکرد و کارایی بالاتر و بهتری نسبت به roaming profile ویندوز فراهم می‌نماید بنابراین بهتر است با roaming ویندوز مورد قیاس قرار نگیرد.

مجازی سازی دسکتاپ
• VMware ThinApp:

ThinApp راهکار مجازی سازی برنامه‌ها در VMware است. در زیرساخت VMware VDI یک کامپوننت اختیاری می‌باشد. ThinApp این قابلیت را به شما می‌دهد که بدون نصب برنامه به شیوه‌های کهن و قدیمی با اجرای یک فایل بر روی بستر مجازی خود اپلیکیشن را اجرا کرده و اصلا نگران تغییرات مخرب و ناخواسته بر روی ویندوز خود نباشید.

مجازی سازی دسکتاپ
• Remote Desktop Services Hosts:

یک RDS هاست فارغ از مجازی یا فیزیکی بودن سروری است که برنامه ها و session دسکتاپ‌ها را برای کاربران فراهم می‌نمایید. در View، یک RDS هاست سروری است که رول Microsoft Remote Desktop Services بر روی آن نصب شده است و View Agent مربوط به Horizon هم بر روی این سرور install گردیده است. وقتی شما این Agent را بر روی سرور نصب می‌نمایید کاربران با استفاده از پروتکل PCoIP می‌توانند متصل شده و از Session ها و Application ها موجود بر روی این سرور استفاده نمایند. PCoIP پروتکلی است که به طور خلاصه شرایطی را ایجاد می‌نماید که کاربر برای دریافت ریموت خود که شامل عکس، صدا و ویدئو می‌باشد بهترین و بهینه ترین حالت را تجربه کرده و کمترین میزان پهنای باند را نیاز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *