تلفن تماس 02188327832

شبکه‌ای به وسعت اعتبار شما

مجازی سازی

مجازی سازی

در دنیای امروز شبکه‌های کامپیوتری، وجود تکنولوژی مجازی سازی (Virtualization) امری اجتناب ناپذیر می‌باشد. بخش عمده‌ای از فناوری توسط مجازی سازی سخت افزارها و منابع فراهم می‌شود.

مهمترین دلایل مجازی سازی شبکه

به‌جای افزایش فیزیکی تعداد سرورها، تعداد ماشین‌های مجازی را افزایش می‌دهیم. هرچه تعداد فیزیکی سرورها افزایش پیدا نماید، علاوه بر افزایش هزینه‌های جاری، نیاز به اتاق سرور با امکانات بیشتر و همچنین برقراری امنیت فیزیکی بیشتری خواهیم داشت. هر چه تعداد سرورها افزایش پیدا کند، باید به فکر مصرف انرژی آن هم باشیم، تامین برق، تامین UPS و هزینه تامین و نگهداری سخت افزاری سرورها.

راه اندازی شبکه کامپیوتری با پردیس پارس

کاربردهای مجازی سازی

اگر شما سازمانی با تعداد قابل توجه کاربران شبکه دارید، برای انجام فعالیتها نیاز به چندین سرور دارید، اما بجای خریداری سرورهای متعدد، با انجام مجازی سازی سرور، می توانید برای هر فعالیت در شبکه ماشینهای مختلفی را برای فرآیندهای مدنظرتان در اختیار داشته باشید و دسترسی ها و سیاستهای دلخواه مدیر شبکه را پیاده سازی کنید.
قابلیت های High Availability و Fault Tolerance، DRS، Live Migration از مهم‌ترین قابلیت‌هایی هستند که فقط در شبکه‌های مجازی سازی شده امکان راه اندازی آنها وجود دارد.
حداکثر سرعت عمل در راه اندازی سرور، در محیط‌های با بستر مجازی سازی شده مهیا خواهد شد. برای مثال در نظر بگیرید برای تهیه یک سرور و آماده سازی آن برای نصب سرویس مورد نیاز حداقل چه میزان زمان نیاز می‌باشد.

راهکارهای مجازی سازی

بحث ما در مورد مجازی سازی، صرفا مجازی سازی سرور نیست. شرکت VMware به عنوان بزرگترین شرکت ارائه دهنده راهکارهای مجازی سازی، محصولات و دوره های تخصصی خود را به صورت زیر گروه‌بندی نموده است:
- Data Center Virtualization
- Cloud
- Enduser Computing
- Network Virtualizain
راهکارهای مجازی سرورها، راهکارهای مجازی سازی دسکتاپ کاربران، راهکارهای Cloud و راهکارهای Network Viertualization دنیای واقعی مجازی سازی می‌باشد.

رشد سریع و حجم عظیم اطلاعات تخصصی دنیای مجازی سازی موجب این شده که بخش مجازی سازی شبکه، خود نیاز به کارشناسان متخصص در حوزه های مختلف داشته باشد. به جرأت می‌توان گفت شبکه‌ای بدون ساختار مجازی سازی در دنیای امروز بی‌معنی و محال است. مجازی سازی شبکه علاوه بر امکانات فوق العاده‌ای که در اختیار مدیر شبکه قرار می‌دهد، صرفه‌های اقتصادی زیادی به‌همراه دارد. شاید در دید اول راه اندازی یک دیتاسنتر با بستر مجازی سازی شده هزینه‌های زیادی دربر داشته باشد، اما اگر با دقت به موضوع بنگریم خواهیم دید بر خلاف انتظار، ایجاد یک ساختار مجازی سازی کامل صرفه‌های فراوانی برای ما خواهد داشت.

DESKTOP VIRTUALIZATION یا مجازی سازی دسکتاپ

یکی دیگر از قسمت‌های پرکاربرد مجازی سازی، مجازی سازی دسکتاپ می‌باشد؛ دیگر دستگاهی به‌نام کامپیوتر وجود نخواهد داشت. سرورهای ما علاوه بر میزبانی سرویس‌های شبکه ای، دسکتاپ کاربران را نیز ارائه خواهند نمود. زیرو کلاینت واسط بین کاربر با دسکتاپش خواهد بود. هیچگونه قطعه سخت افزاری به‌نام هارد یا رم روی زیروکلاینت وجود ندارد، چرا که این دستگاه هیچ گونه پردازشی انجام نخواهد داد. پروتکل PCoIP که متعلق به VMware می‌باشد، ارتباط بین زیروکلاینت با دسکتاپ کاربر را برقرار خواهد نمود.
در دنیای Desktop Virtualization دیگر خرابی ویندوز، نصب درایور، اسمبل سیستم، سوختن کامپیوتر و قطعات معنی نخواهد داشت. امکانات فوق العاده ای که در مجازی سازی دسکتاپ تعبیه شده خدمات ارزنده ای را برای محیط های شبکه ای فراهم نموده است.

مجازی سازی با همراهی پردیس پارس

پردیس پارس نیز به عنوان مجری خدمات شبکه سعی در بروزنگه داشتن خود داشته و همزمان با رشد تکنولوژی در این بخش، دائما در حال یادگیری و آموختن فناوری های جدید می‌باشد؛ تیم فنی پردیس پارس همزمان با ارائه این محصول توسط کمپانی VMware دوره های آکادمیک مربوطه را گذرانده و آماده ارائه خدمات در حوزه راه اندازی دسکتاپ مجازی و خدمات VDI می‌باشد.

Software Virtualization یا مجازی سازی نرم افزار

در شبکه‌هایی که به صورت چند شعبه‌ای می‌باشد، استفاده یکپارچه از نرم افزارهای داخل سازمان بسیار حیاتی است. عموماً نرم افزارهای حسابداری، اتوماسیون، نرم افزارهای فروش یا خدمات پس از فروش باید دارای دیتابیس مشترکی در کل سازمان باشد. از طریق راهکارهای مجازی سازی نرم افزار در شبکه، این امکان وجود دارد که نرم افزار مورد نظر را با پهنای باند بسیار کم نه تنها در اختیار کاربران سایر شعب قرار داد، بلکه امکان اجرای نرم افزار در خارج از شبکه با داشتن اینترنت برای کاربران مجاز فراهم می‌شود.

مجازی سازی نرم افزار

مجازی سازی نرم افزار از سه طریق ترمینال سرویس مایکروسافت، Xen App سیتریکس و RDSH کمپانی VMware امکان راه اندازی دارد.
هر کدام از این محصولات، امکانات خاص مربوط به خود را دارند. تیم فنی شرکت پردیس آماده ارائه خدمات مربوط به راه اندازی مجازی سازی نرم افزار به مشتریان عزیز می باشد.

ارائه خدمات مجازی سازی

در حال حاضر تیم فنی پردیس توانایی ارائه کلیه خدمات مربوط به مجازی سازی شبکه شامل ارائه طرح فنی، مجازی سازی سرورها، راه اندازی و تنظیمات کامل vCenter، راه اندازی VDI و خدمات Storage ها را دارد.

پردیس پارس

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد مدیریت شرکت توسعه ارتباطات پردیس پارس محفوظ است.
استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع و لینک مستقیم بلامانع است.
سازمان فناوری اطلاعات ایران

پروانه فعالیت در حوزه خدمات فنی افتا
شماره پروانه: ITO-NAMA-TS-0310

logo-samandehi
No Internet Connection